12/11/2021 20:30 Shipping League 21/22 2 0'

Conbulk91451745
DNV1119101454

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της  CONBULK και της DNV οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 54.

Το 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ξεκίνησε με γρήγορο αριθμό. Οι παίκτες και τα δύο ομάδων προσπάθησα να τρέξουν γρήγορα το γήπεδο στην επίθεση να εκτελέσουν αρκετά άστοχα σουτ σε λάθος χρόνο και να δώσουν την ευκαιρία για εύκολα καλάθια τους αντιπάλους τους με αρκετές λάθος πάσες. Οι άμυνες από την άλλη πλευρά ήταν αρκετά πιεστικές καθώς και οι δύο ομάδες έπαιζαν man to man στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου σε 9 – 11.

Στο 2ο δεκάλεπτο για ακόμα μία φορά το παιχνίδι ξεκίναγε από την άμυνα. Οι παίκτες και των δύο ομάδων βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ πίεσαν σε όλο το γήπεδο με σκοπό να κλέψουν μπάλες και να σκοράρουν επιθετικά με αιφνιδιασμούς. Ακόμα και στις οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεψαν να περάσουν στο ζωγραφιστό της ρακέτας και παίζοντας σκληρή άμυνα τους οδήγησαν σε μερικά σουτ από την περιφέρεια κλείνοντας το ημίχρονο 23 – 30.

Η επιστροφή από τη σύντομη διακοπή του ημιχρόνου δεν βρήκε καμιά από τις δύο ομάδες καλά επιθετικά. Στα πρώτα λεπτά της περιόδου οι πόντοι του παιχνιδιού κρατήθηκαν χαμηλά χωρίς οι ομάδες να βρίσκουν λύσεις όσον αφορά το σκοράρισμα. Η αμυντική  πίεση συνέχισε να είναι ασφυκτική και σε όλο το γήπεδο κάτι που για ακόμα μία φορά οδήγησε σε αρκετά λάθη. Προς το τέλος περιόδου ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τα πατήματα τους και με μερικά εύστοχα σουτ κατάφεραν να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο με μία διαφορά ασφαλείας και σκορ 28 – 40.

Η τελευταία περίοδος σίγουρα κρίθηκε στις ανάσες. H κούραση των γηπεδούχων ήταν αισθητή στον αγώνα κάτι που φάνηκε αμυντικά από τα πολλά άσκοπα φάουλ και επιθετικά από τα άστοχα σουτ που έγιναν σε λάθος χρόνο και αποτέλεσαν λάθος επιλογές επισφραγίζοντας την ήττα τους. Έτσι η αναμέτρηση έκρινε νικητές τους παίκτες της DNV οι οποίοι αποχώρησαν από το γήπεδο με το ροζ φύλλο και τελικό σκορ 45 – 54.

Διαιτητής: Πέππας Δ.