04/03/2023 17:00 Commercial League C 22/23 5 40'

Cordia68151746
A-Ships102151643

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Cordia και της A-Ships οι γηπεδούχοι πήραν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμόρφωσε το τελικό 46-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν τα μετόπισθεν τους. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-7. Στη συνέχεια οι παίκτες της Cordia διατήρησαm την καλή επιθετική εμφάνιση τους και συνέχισαν να προηγούνται με την ίδια διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cordia είχαν καλύτερο ξεκίνημα και κρατώντας ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους στο μηδέν κατέβασαν τη διαφορά στους 2 πόντους δείχνοντας πως ο αγώνας θα είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικός αφου το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 8-10. Στο υπόλοιπο, τα πολλά άστοχα σουτ και από τις 2 πλευρές κράτησαν το δείκτη παραγωγικότητας σε πολύ χαμηλά επίπεδα με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν αρχικά να ισοφαρίσουν στους 10 πόντους και κρατώντας το ίδιο μομέντουμ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 14-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα, που βασιζόταν στις οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες επέτρεψαν να έχουν ένα επιμέρους σκορ 6-6 μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία αν και ο ρυθμός ήταν αργός, οι ομάδες υπέπεσαν σε αρκετές λάθος πάσες οι οποίες δεν φάνηκε στο σύνολο να εμποδίζουν τις επιθέσεις να βρίσκουν το στόχο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 29-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ κρατώντας όλους τους παρευρισκόμενους σε μεγάλη αγωνία για την τελική έκβαση του αγώνα. Οι παίκτες της Cordia κατεβάσαν έστω και λίγο τη διαφορά δημιουργώντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 5 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη (39-34). Στην επόμενη τα λεπτά οι παίκτες της Α-Ships κατέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους αλλά η διαχείριση από την αντίπαλη πλευρά δεν τους επέτρεψε να φτάσoυν στην ανατροπή του αγώνα.