27 - 52

03/12/2023 18:30 Commercial League C 23/24 6 40'

Cordia0806070627
AVIN0815181152

Στον Αγώνα της τρίτης Αγωνιστικής μεταξύ της CORDIA και της AVIN η ομάδα της AVIN πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με το τελικό 27-52 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις.

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο είχε στοιχεία ντέρμπυ. Η ομάδα της CORDIA ξεκίνησε με man to man ενώ της AVIN με κλειστή άμυνα ζώνης. Στα πρώτα πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες με τον Λύρο να είναι ο μόνος που σκόραρε (0-2). Στη συνέχεια οι ομάδες απέκτησαν καλύτερο ρυθμό με το 8-8 του δεκαλέπτου να υπόσχεται συγκινήσεις στη συνέχεια.

Η ομάδα της AVIN όμως δεν το επέτρεψε αυτό. Αργά αλλά σταθερά οι παίκτες του Ταρέ ξεκίνησαν να χτίζουν μια διαφορά, ξεκινώντας με ένα σερί 0-7 για το 8-15. Ο Λύρος πρωταγωνιστούσε και με 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +9 (16-25)

Όμοια η εικόνα και στην επανάληψη, με τους παίκτες της AVIN να ελέγχουν τον αγώνα και της CORDIA να είναι άστοχοι, ειδικά από την περιφέρεια ((0/7 τρίποντα) και τη διαφορά σταθερά άνω των 10 πόντων. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της CORDIA να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της AVIN να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ο Λύρος  με 20 πόντου. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Ιατρόπουλος, Μπάσνας και Μανθιός. Ο Βγενόπουλος καλύτερος για τους ηττημένους.