31 - 45

23/04/2023 18:30 Commercial League C 22/23 4 40'

Cordia5148431
Boehringer119121345

Στον αγώνα μεταξύ της Cordia και της Boehringer, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 31-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους άμυνα man to man. Επιθετικά ο ρυθμός ήταν αργός και οι παίκτες εκδηλώναν οργανωμένες επιθέσεις. Οι παίκτες δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετύχει τους μοναδικούς 4 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες σκοράρουν με το σταγονόμετρo, κάνοντας πολλά λάθη και όντας άστοχοι. Το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 5-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα αλλά χωρίς ωστόσο αυτό να συνδυαστεί από συνέχεια με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 9-15. Στο υπόλοιπο η ομάδα της Cordia όντας εμφανώς καλύτεροι σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά κατέβασε τη διαφορά και με ένα σερί 6 πόντων πλησίασε τους αντιπάλους της σε απόσταση αναπνοής στη λήξη του ημιχρόνου 19-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος αλλά αυτό δεν συνδυάστηκε με μεγάλη παραγωγικότητα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τα σκήπτρα και προηγούνταν με 22-23 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι καλές άμυνες συνέχισαν να κρατούν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Η Boehringer ωστόσο ήταν όσο καλύτερoi χρειαζόταν για να αυξήσει το προβάδισμά της σε 27-32 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα καλό οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για περίπου 3 λεπτά. Αυτό τους στέρησε τη δυνατότητα να μπουν στο κολπο της νικης. Μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους και βρισκόταν πίσω με 7 (29-36). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αν και οι ομάδες ήταν κοντά στο σκoρ, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και πήραν μια νίκη με σκορ μεγαλύτερο από τη συνολική εικόνα του αγώνα.