Cordia1074122
Boehringer10128939

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Boehringer, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 22-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  ώστε να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εκείνη η οποία ήτανε λίγο καλύτερη ήταν η φιλοξενούμενη η οποία ήταν μπροστά με 4-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ οι οποίες έδειχναν πόσο οριακός ήταν αυτός ο αγώνας με το σκορ περιόδου να είναι ισόπαλο στους 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 2 λεπτά ξεκινήσαμε ένα σερί 5 πόντων που ανέβασε τη διαφορά. Ωστόσο οι αντίπαλοί τους, απάντησαν και την κατέβασαν με το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 15-18. Στο υπόλοιπο, οι ομάδες συνέχισαν κοντά στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να μην απειλούνται, να μένουν μπροστά και να προηγούνται με 17-22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες προέταξαν σκληρές επιθέσεις για να ανατρέψουν τις ισορροπίες του αγώνα αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αλληλοεξοντωθούν επιθετικά και να έχουν ένα ισόπαλο 2-2 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν πως οι παίκτες της Boehringer, κατάφεραν να βρουν τον επιθετικό τους ρυθμό ενώ οι αντίπαλοί τους όχι, κάτι το οποίο έδωσε μεγάλο προβάδισμα για την συνέχεια. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +9 (21-33)

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες δεν μπορούσαν να αποκτήσουν έναν επιθετικό ρυθμό και ιδιαίτερα η πλευρά των γηπεδούχων η οποία έμειναν στο 0 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Μέχρι να φτάσουμε στο τελικό σφύριγμα της λήξης, οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει το σερί τους στους 9 πόντους κάτι το ουσιαστικά σφράγισε το ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους.