47 - 63

29/03/2024 22:00 Commercial League C 23/24 16 40'

Cosmote e-Value1319100547
Lavipharm0520182063

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ η ομάδα της LAVIPHARM πέτυχε μία τεράστια νίκη με 47-63 επί της ομάδας της COSMOTE E-VALUE καλύπτοντας και την διαφορά του ενός πόντου από την ήττα της στον πρώτο γύρο. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-6 και έριξε το ρεκόρ των αντιπάλων της στο 7-4, ενώ και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα υπερέχει. Πραγματικά η εικόνα της Commercial League C είναι εντυπωσιακή με κορυφή και τετράδα να έχει πάρα πολλούς μνηστήρες.

Η τελική διαφορά των 16 πόντων είναι τελείως παραπλανητική, με το παιχνίδι να κρίνεται πραγματικά στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της COSMOTE E-VALUE μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με τη LAVIPHARM να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα για το 5-0 του πενταλέπτου. Τα τρία τρίποντα των γηπεδούχων τους έδωσε το προβάδισμα με 13-5 σε ένα κακό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο.

Η είσοδος του Καραχάλιου άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, καθώς πέτυχε 13 πόντους για τη LAVIPHARM στην δεύτερη περίοδο. Και η COSMOTE E-VALUE όμως είχε σπουδαία επιθετικά απόδοση, κυρίως χάρη στην ευστοχία της στις βολές και τα 2 σερί τρίποντα του Καλαντζή. Το επιμέρους 19-20 κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά με 32-25.

Η LAVIPHARM είχε όμως ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ίσως το καλύτερο φετινό της ημίχρονο. Με τον Χατζηγιάννη να πετυχαίνει 8 σερί πόντους έφερε γρήγορα τον αγώνα στα ίσια (37-37) με την COSMOTE E-VALUE να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι με δυσκολία και κυρίως από τη γραμμή των βολών. Έτσι η LAVIPHARM πήρε το μικρότερο προβάδισμα με 42-43 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το καλύτερο κράταγε για το τέλος η LAVIPHARM και το χειρότερο η COSMOTE E-VALUE. Το παιχνίδι απέκτησε ένταση και άγρια ομορφιά με τη LAVIPHARM να είναι εξαιρετική στην επίθεση και μετά το 47-50 του πενταλέπτου να τρέχει ένα εντυπωσιακό 0-13 παίρνοντας τελικά την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Καραχάλιος MVP του αγώνα με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Χατζηγιάννης, Μπάκος και Δελφιτζής ακολούθησαν. Κουκουφίκης και Καλαντζής οι καλύτεροι για την COSMOTE E-VALUE.

Χατζηθεοδώρου Αντώνης (Παίκτης Cosmote E-Value)

Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος (Προπονητής Lavipharm)