23/05/2024 20:00 Commercial League C 23/24 18 40'

Cosmote e-Value7942141
Plantelt1008130839

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Μια οριακή νίκη πέτυχε η ομάδα της COSMOTE E-VALUE με 41-39 επί της ομάδας της PLANTELT στον αγώνα της δέκατης όγδοης αγωνιστικής της Commercial League c. Οι νικητές με ρεκόρ 9-5 είναι πολύ κοντά στην είσοδο στην τετράδα, ενώ οι ηττημένοι με 6-7 δεν έχουν ελπίδες για την τετράδα, όμως ελπίζουν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο στα play off.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην έχουν υψηλή απόδοση επιθετικά, όμως είχαν πάθος για τη νίκη με όμορφες μονομαχίες στο παρκέ και συναρπαστική εξέλιξη.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, άστοχες και χωρίς καλό επιθετικό ρυθμό. Με τους Φράγκο (6 πόντοι) και Χατζίδη  (4 πόντοι) να σκοράρουν και τους 10 πόντους της ομάδας τους, η PLANTELT κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με το φτωχό 7-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η COSMOTE E-VALUE πέτυχε 9 πόντους με 3 τρίποντα για να μειώσει σε 16-18 σε ένα ημίχρονο που οι άμυνες και τα λάθη είχαν κυριαρχήσει.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο για την COSMOTE E-VALUE που πέτυχε μόλις 4 πόντους, όλους ο Ζωγραφάκης. Η PLANTELT με τον Φουντούκο πρωταγωνιστή πέτυχε 13 για το +11 (20-31).

Και όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε τη μεγάλη ανατροπή με την COSMOTE E-VALUE να παίρνει φωτιά από την περιφέρεια, να πετυχαίνει 5 τρίποντα και συνολικά 21 πόντους, ένα παραπάνω δηλαδή από τα άλλα τρία δεκάλεπτα συνολικά, και με τη βοήθεια της καλής της άμυνας αλλά και των κακών επιλογών των αντιπάλων τους να παίρνει οριακά τη μεγάλη νίκη.

Φλώκας και Ζωγραφάκης οι καλύτεροι των νικητών, ξεχώρισαν οι Χατζίδης και Θαλασσινός για την PLANTELT.