54 - 36

11/05/2023 22:00 Commercial League B 22/23 5 40'

Cosmote e-Value171471654
Plantelt210101436

Στον αγώνα μεταξύ της Cosmote E-Value alue και της Plantelt οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 54-36.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να  αντιμετωπίσουν τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος οι οποίες στα πρώτα 5 λεπτά είχε σημειώσει 7 πόντους έναντι κανενός. Στη συνέχεια οι οργανωμένες επιθέσεις βοήθησαν τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμά τους αλλά ταυτόχρονα και τους αντιπάλους τους θα ξεφύγουν από το 0 (17-2)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cosmote E-Value συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς είχαν πάρεi μεγάλο προβάδισμα με το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 22-2. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Plantelt σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά απέτυχαν να κρατήσουν την άμυνά τους κλειστή διατηρώντας έτσι το στάτους του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο επιθετικός ρυθμός είχε πέσει gallery κάτι που φυσικά βόλευε τους γηπεδούχους οι οποίοι άκοπα παρέμειναν σε θέση οδηγού. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 36-12. Στην πορεία οι παίκτες της Plantelt ανέβασαν τον ρυθμό τους και υιοθετώντας ένα γρήγορο τέμπο είχαν επιμέρους σκορ 2-10 που έδειξαν ότι έχουν παλμό.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Cosmote E-Value μπήκαν για να τελειώσουν τη δουλειά. Με ένα επιμέρους σερί 9-2 έσβησαν κάθε σενάριο αμφισβητήσεις της τελικής τους νίκης. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Plantelt βρήκα τους χώρους να επιτεθούν στο αντίπαλο καλάθι και να βελτιώσoυν το ενεργητικό τους μέχρι το σφύριγμα της λήξης του αγώνα.