Cosmote e-Value2871330
Σκλαβενίτης2213101863

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote E-value  και της Σκλαβενίτης  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 30-63.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν στον γρήγορο τέμπο με άμυνα man to man. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σκορ 0-5 όπου χρειάστηκαν 3 λεπτά για να βρουν σκορ αλλά από νωρίς βρέθηκαν μακριά στο σκορ που ήταν 1-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με σερί 11 πόντων συνέχιζαν να προελαύνουν δείχνοντας πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 2-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν να πλησιάσουν αλλά τα πολλά λάθη δεν τους επέτρεπαν να το πετύχουν και το σκορ ήταν 6-28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την αστοχία να βρίσκεται σε πρώτο ρόλο και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 10-35.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες του Σκλαβενίτης ξεκίνησαν με σκορ 4 πόντων και χρειάστηκαν περίπου 4 λεπτά για να δεχτούν καλάθι  και το σκορ ήταν 13-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, πάρα τις προσπάθειες της Cosmote E-Value, η διαφορά ανέβαινε επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία των αντιπάλων τους στον αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-45

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με σερί 6 πόντων οι γηπεδούχοι δεν έχαναν την μαχητικότητα τους κρατώντας τους αντιπάλους τους στο 0 για 3 λεπτά και το σκορ ήταν σε επίπεδα double score (25-50) με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τίποτα να μην υπάρχει να διεκδικείται οι χαλαροί παίκτες που προπορεύονταν συνέχισαν να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 30-63.