44 - 49

07/02/2024 22:00 Commercial League C 23/24 11 40'

Cosmote e-Value129111244
Boehringer1113121349

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της Boehringer με 44-49 απέναντι στην ομάδα της Cosmote e-Value και με ρεκόρ 1-5 ατενίζει το μέλλον της στην κατηγορία με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Η Cosmote e-Value από τη μεριά της έπεσε στο 5-2, κάνοντας μια ήττα που θα της στοιχίσει στην προσπάθεια της για την κορυφή. Σε άλλο ένα ματς είχαμε την απόδειξη πως στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Commercial League C όλοι μπορούν να κερδίσουν και να χάσουν από όλους!!

Σίγουρα δεν ήταν ένα ιδιαίτερα ποιοτικό παιχνίδι, είχε όμως πάθος για τη νίκη και μεγάλο σασπένς, με καμία ομάδα να μην παίρνει σε κανένα σημείο διαφορά πάνω από 6 πόντους. Man to man άμυνες επέλεξαν και οι δύο ομάδες με την επιλογή αυτή να τη διατηρούν και οι δύο σε όλο τον αγώνα, και να δικαιώνονται καθώς οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Boehringer ξεκίνησε κάπως πιο δυνατά (0-5) , με την Cosmote e-Value να πετυχαίνει όμως μεγάλα σουτ, με τους 12 πόντους τους να σημειώνονται όλοι με τρίποντα, για το 12-11 του δεκαλέπτου!

Χέρι χέρι συνέχισαν μέχρι το 19-18, με την Boehringer να τρέχει ένα μικρό σερί 0-6 και να κάνει το 19-24, πριν η Cosmote e-Value μειώσει σε 21-24 στο ημίχρονο.

Η Boehringer συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο όμως ποτέ δεν πέρασε τις 2 κατοχές, για το 32-36 του δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να πάει τη διαφορά στο +6 (40-46) με την Cosmote e-Value να απαντάει με ένα 4-0 για το 44-46 με βολές του Φλοκα. Το τελικό 44-49 ήρθε με 3/6 βολές (από ½) από τους παίκτες της Boehringer, που πανηγύρισαν με ενθουσιασμό την πρώτη τους νίκη!

Ο Δερδενές με 21 πόντους MVP της αναμέτρησης. Σωτηριάδης και Παπαευσταθίου ακολούθησαν σε απόδοση. Κουκοφίκης και Αλεφαντινός οι καλύτεροι για την Cosmote e-Value.

Χατζηθεοδώρου Αντώνης (Παίκτης Cosmote E-Value)