48 - 55

08/02/2019 21:10 Commercial League A 18/19 12 40'

Cosmote e-Value111271848
Thalpis Hellas1812101555

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote e-Value και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και έχοντας πιο οργανωμένες επιθέσεις ξεκίνησαν με run 0 – 5. οι αντίπαλοι τους δεν αντέδρασαν και είδαν το σερί να επεκτέινεται σε 0 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η e-Value άρχισε να βρίσκει πατήματα και με τρίποντο του Γεωργόπουλου Α. και δικό της run 5 – 0 μείωσε, με το παιχνίδι να έχει καλό και γρήγορο ρυθμό, τις δύο ομάδες να έχουν καλή παραγωγή και ποσοστά αλλά την THALPIS με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς να διατηρεί το προβάδισμα και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι πιο αποτελεσματικές στο πρώτο μισό της  2ης περιόδου, τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2 κατοχές αλλά στα τελευταία λεπτά η THALPIS ξεκόλλησε επιθετικά, με τρίποντο του Σιδέρη Χ. ξαναπήρε διαφορά 3 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 30. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της e-Value συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, με αποτέλεσμα οι παίκτες της THALPIS να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου) και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζαβελάκης Θ. με 13 και Ζωγραφάκης Μ. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σιδέρης Χ. με 15 (3) και Κοκκινάκος Χ. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας Λ., Δόξας Κ.