62 - 71

10/01/2019 21:00 Commercial League A 18/19 2 40'

Cosmote e-Value236191462
ThinkDigital1919161771

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote e-Value και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με run 0 – 5 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με πολύ καλές τελικές επιλογές και ποσοστά έκαναν δικό τους run 12 – 2, διαμορφώνοντας το σκορ το σκορ σε 12 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ με καλή παραγωγή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 23 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, το τέμπο έπεσε, οι δύο ομάδες σε περισσότερες σετ επιθέσεις αλλά η THINK DIGITAL με 2 σερι τρίποντα και συνολικό run 0 – 10 πέρασε μπροστά, η Cosmote e-Value αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν 25 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο αντίπαλοι έψαξαν τα σουτ 3 πόντων αλλά χωρίς να έχουν καλά ποσοστά, οι άμυνες δυνάμωσαν, το παιχνίδι είχε πολλά φάουλ αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 38.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Cosmote e-Value να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και τους παίκτες της THINK DIGITAL να συνεχίζουν με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και ένα σταθερό προβάδισμα 2 – 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζωγραφάκης Μ. με 22 (3) και Καρράς Χ. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 20 και Ντότσικας Ο. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογεράκης Σ., Μακρής Γ.