51 - 40

04/11/2016 21:00 League C2 16/17 40'

Costamare1116131151
Pharmex127111040

Σε έναν αγώνα της πρώτης αγωνιστικής της σεζόν 2016 – 2017 μεταξύ της COSTAMARE και της PHARMEX, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 40.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις ψάχνοντας τις σωστές τελικές επιλογές, έχοντας όμως χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 4–7 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της Costamare προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό του αγώνα, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε έναν πόντο με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 11 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επίθεσεις, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παίζουν δυνατή άμυνα, την ομάδα της Pharmex να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, έχοντας χαμηλά ποσοστά με αποτέλεσμα να δει τους αντιπάλους της να περνάνε μπροστά στα πρώτα 2 λεπτά. Παρόλα αυτά στην συνέχεια οι φιλόξενούμενοι αντέδρασαν, άρχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό του αντιπάλου, έκλεισαν και άλλο την ζώνη τους και παρέμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 19 – 16. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Costamare ανέβασε και πάλι ταχύτητα, έτρεξε και πάλι σε αιφνιδιασμούς και αύξησε την διαφορά σε 3 κατοχές με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν σε άμυνες ζώνης, αλλά με την Pharmex να έχει περισσότερη συγκέντρωση από τους αντιπάλους της, οι οποίοι χαρακτηριστικαν από βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 27 – 23 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια το run των φιλοξενούμενων συνέχισε με τους παίκτες της Pharmex να έχουν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και να σημαδεύουν το ζωγραφιστό, σε αντίθεση με τους παίκτες της Costamare οι οποίοι περιορίστηκαν σε εκτός ρυθμού σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να μειώνεται σε 2 πόντους και το σκορ να είναι 27 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με χαμηλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες, την Pharmex να ισοφαρίζει αλλά και την Costamare να αντιδρά και με πρωταγωνιστή τον Μακρή Ι. (τόσο αμυντικά με διαδοχικά κλεψίματα, όσο και επιθετικά με αιφνιδιασμούς), καταφέρνωντας μέσα σε 2 λεπτά να ξαναπάρει το προβάδισμα και να κλείσει την περίοδο με σκορ 40 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους όμως να αρχίζουν σιγά-σιγά να ψαλιδίσουν και πάλι την διαφορά και το σκορ να είναι 40 – 34 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν με διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έψαξαν τις σωστές τελικές επιλογές, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν σαφές πως είχαν περισσότερες δυνάμεις, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, κάτι που είχε ως συνέπεια η διαφορά να ανέβει και πάλι στους 10 πόντους και η Costamare να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 18 και Φιλίνης Γ. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπάζογλου Α. με 16 (1) και Τσέκερης Θ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.