05/03/2024 19:00 Shipping League B 23/24 14 40'

Danaos711101947
Navios201291455

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στο ντέρμπυ της τετράδας της Shipping League B ομάδα της NAVIOS πέτυχε μια τεράστια νίκη με 47-55 επί της ομάδας της DANAOS. Με ρεκόρ 5-3 και με τη διαφορά των 8 πόντων να καλύπτει την ήττα με 64-65 στον πρώτο γύρο η  NAVIOS πήρε σαφέστατο προβάδισμα έναντι της DANAOS που με ρεκόρ 5-5 βλέπει την τετράδα να δυσκολεύει.

Η NAVIOS έκανε σχεδόν το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο. Με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια (4 τρίποντα) και καλή κυκλοφορία της μπάλας πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Η DANAOS είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα έχοντας κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο +13 (7-20).

Η DANAOS ανέβασε κάπως την επιθετική της απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα και συνολικά 11 πόντους, με τον Ηλιάδη της NAVIOS όμως να έχει 9 από τους 12 πόντους της ομάδας του για το 18-32.

Η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 12 πόντους παρά τις προσπάθειες της DANAOS. Η ένταση στην άμυνα της είχε ανέβει, η ενέργεια έμενε σε υψηλό επίπεδο χάρη και στο πιο πλούσιο ρόστερ (11 παίκτες έναντι 8), όμως η NAVIOS είχε ψυχραιμία και σωστές επιλογές, μην επιτρέποντας τους αντιπάλους τους να πλησιάσουν  και να φανούν απειλητικοί (28-41). Ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η DANAOS προσπάθησε για την ανατροπή με τη διαφορά όμως να φτάνει στο ελάχιστο σημείο στο τέλος του αγώνα και το -8 (47-55) με τη NAVIOS να πανηγυρίζει μια εύκολη σχετικά νίκη.

MVP του αγώνα ο τρομερός Ηλιάδης με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ! Λαζάρου και Κοσμίδης ακολούθησαν σε απόδοση. Γκιουζελάκης και Κορακίδης οι καλύτεροι της DANAOS.