64 - 65

08/12/2023 22:00 Shipping League B 23/24 5 40'

Navios1818161264
Danaos918132565

Απλά συγκλονιστικό! Μια μοναδική παράσταση παρακολούθησαν οι λίγοι τυχεροί που βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο της Λεοντείου και είδαν τον αγώνα ανάμεσα στην ομάδα της NAVIOS και της DANAOS. Ένα παιχνίδι διαφήμιση για τη Commercial League, ένα παιχνίδι που είχε νικητή τη DANAOS με 64-65, αλλά και δύο τεράστιους πρωταγωνιστές, τον Ηλιάδη των 46 πόντων και τον Γλυκόπουλο των 44! Πραγματική μονομαχία! Και σχεδόν παρόμοια στατιστικά! 11/13 βολές, 7/13 δίποντα και 7/17 τρίποντα ο πρώτος και 11/14 βολές, 6/9 δίποντα και 7/22 τρίποντα ο δεύτερος. Τα λόγια είναι πραγματικά περιττά.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους. Με press σε όλο το γήπεδο και τον Ηλιάδη να πετυχαίνει 4 τρίποντα η NAVIOS πήρε προβάδισμα 9 πόντων (18-9), με τον Γλυκόπουλο να μην έχει πάρει ακόμη φωτιά και να έχει μόλις 3 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Γλυκόπουλος πέτυχε 16 σερί πόντους, με 4 σερί τρίποντα, κρατώντας την ομάδα του στην διεκδίκηση της νίκης. Φυσικά ο Γλυκόπουλος συνέχισε το έργο του, απλά πλέον είχε αντίπαλο δέος. Το 36-27 του ημιχρόνου κράταγε τους γηπεδούχους μπροστά.

Η NAVIOS συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, κατάφερε να περιορίσει τη δράση του Γλυκόπουλου που είχε μόλις 4 πόντους και μία τεχνική ποινή (!) και φυσικά με τον Ηλιάδη να σκοράρει ασταμάτητα έχοντας 14 πόντους σερί είδε τη διαφορά να φτάνει στο +12 (52-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε τη μεγάλη ανατροπή! Η άμυνα της DANAOS έγινε πιο πιεστική και ο Γλυκόπουλος πραγματικά εξερράγη στην επίθεση. Πέτυχε τους 19 από τους 23 πόντους της ομάδας του, μετατρέποντας το 60-50 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα σε 64-65 με συνεχόμενες εύστοχες βολές.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για τον όμορφο αγώνα, ο νικητής πραγματικά κρίθηκε στην τύχη και στις λεπτομέρειες!!