24/03/2023 19:00 Shipping League 22/23 11 40'

Danaos1214221866
EastMed1920132072

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στο μεσαίωνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-72.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με σχηματισμό ζώνης για να ανταποκριθούν στο κανονικό ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες επιθετικά εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να κεφαλαιοποιήσουν τις επιθέσεις τους όπως θα κάνουν οι αντίπαλι τους και έτσι στα πρώτα 5 λεπτά βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 5-14. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους καταφέρνοντας και έτσι να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά σε βάρος τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 12-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα επιθετικό ξέσπασμα το οποίο βασίστηκε στους αιφνιδιασμούς και τους επέτρεψε να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι τελευταίοι δεν μπορούσαν να αμυνθούν κατάλληλα και έτσι έβλεπαν το έργο τους να γίνεται πολύ δύσκολο. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 18-34. Στο υπόλοιπο όμως, οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν επιθετικά κάτι το οποίο δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους παίκτες της Danaos. Αυτοί πίεζαν συνεχώς χωρίς όμως να καταφέρουν σημαντική μείωση της διαφοράς (26-39)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ ορεξάτοι και ξεδίπλωσαν στο παρκέ τις επιθετικές τους αρετές οι οποίες τους επέτρεψαν να κατεβάσουν τη διαφορά περαιτέρω, σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα 39-48. Στη συνέχεια η πίεση και το καλό passing game των γηπεδούχων δεν επέτρεψαν στους παίκτες της Εast \med να παίξουν με ποιότητα κάνοντας και πολλά λάθη στην επίθεσή τους. Ως αποτέλεσμα ο αγώνας απέκτήσε αγώνα θρίλερ αφού η διαφορά ανάμεσα στα 2 στρατόπεδα ήταν μόλις 4 πόντοι (48 52).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 πλευρές επένδυσαν στην επίθεση και τη διεκδίκηση της νίκης. Αυτό άφησε τους φιλοξενούμενους σαν μόνη επιλογή να μην χάσουν το επιθετικό τους ρυθμό κάτι που το πέτυχαν. Έτσι κρατούσαν την διαφορά σταθερή στα ίδια επίπεδα και προηγούνταν 58-63 με 5 λεπτά που είναι για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στο προσωπικό ταλέντο για κλεψίματα και αιφνιδιασμούς που τουες βοήθησαν να διαχειριστούν με επιτυχία τα τελευταία δευετρόλεπτα και να βαλουν στο σακούλι τους άλλη 1 νίκη.