85 - 62

04/07/2023 21:00 Summer League 22/23 2 40'

Danaos1927201985
Frezyderm415222162

Στον αγώνα μεταξύ της Danaos  και της Frezyderm, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 85-62.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τις ομάδες ωστόσο να είναι άστοχες, με τους γηπεδούχους να είναι η μόνη ομάδα που τα κατάφερε και βασίστηκε στις βολές καθώς από εκεί σημείωσε τους 4 από τους 6 πόντους της στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων δεν έπαψε καθώς έφτασαν να βρίσκονται μπροστά με 15-0 μέχρι οι αντίπαλοί τους να απαντήσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Frezyderm να αδυνατούν να συγκεντρωθούν στην άμυνα αλλά και στην επίθεση βλέποντας τον αγώνα να έχει ξεφύγει και να βρίσκονται πίσω με 30-6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι 2 άμυνες χαλάρωσαν κάτι που επέτρεψε σε αμφότερες πλευρές να σημειώσουν αρκετούς πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 46-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η προσοχή και από τα 2 στρατόπεδα ήταν στραμμένη στην επίθεση όπου κατάφερναν με υψηλή αποτελεσματικότητα να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ ο οποίος στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 61-30. Στο υπόλοιπο ωστόσο ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους με ατομικές συνεργασίες ναι έχουν επιμέρους σκορ 5-11.

Στα τελευταία κομμάτια του αγώνα με τον νικητή να έχει κριθεί, δεν υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον στον αγώνα παρά μόνο το θέμα που προσέφεραν οι απελευθερωμένοι από το άγχος παίκτες. Αυτοί ποντάροντας στο νομικό τους ταλέντο σημείωσαν συνολικά 19 πόντους (9-10) με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα επόμενα τα λεπτά η ενέργεια και το πάθος δεν έλειπαν, με τις ομάδες να παλεύουν σαν το σκορ να ήταν ισόπαλο, ξεδιπλώνοντας τις επιθετικές τους αρετές.