13/07/2022 21:00 Summer League 21/22 2 40'

Danaos1918111159
Frezyderm1620152071

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Δαναός  και της Freezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-71

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τις αμυντικές τους προσπάθειες με ζώνη ώστε να μπορέσουν ομαδικά να ανακόψουν την αντίπαλη επίθεση. Η ομάδα που κατάφερε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος όπου στο 4ο λεπτό είχαν σκοράρει μόλις 2 πόντους και το σκορ ήταν 12-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και με σερί 2-7 ξεκίνησαν να μαζεύουν τη διαφορά σε χρονικό σημείο όπου έγιναν πολλά φάουλ και από τους 2 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-16

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Δαναός όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να απειλήσουν και ξαναανέβασαν την απόσταση από τους αντιπάλους τους σε σχεδόν διψήφια επίπεδα  και το σκορ ήταν 30-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι αντίπαλοι τους δεν πτοήθηκαν και με 2 συνεχόμενα τρίποντα και 2 βολές πλησίασαν ξανά και από το 18ο λεπτό η διαφορά ήταν στο πόντο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-36.

Στο 3ο δεκάλεπτο, και συγκεκριμένα στο 62ο δευτερόλεπτο οι παίκτες της Freezyderm πέρασαν μπροστά στο σκορ και με το γρήγορο τέμπο που επέβαλλαν κατάφεραν να κρατούν τα ηνία του αγώνα αν και η παραγωγικότητα ήταν χαμηλή και το σκορ ήταν 43-44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι βασίζονταν στο ατομικό ταλέντο κάποιων παικτών ώστε να μην φύγει η διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-51

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι φόρτσαραν και κατάφεραν στα 3μιση λεπτά από την έναρξη αυτού του δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους 10 και το σκορ ήταν 50-67 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Δαναός έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να απειλήσουν με σερι 7 ποντων αλλά με 2 λεπτά να απομένουν δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι παταπάνω με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-71.