80 - 76

23/06/2022 22:00 Play Off Elite League 21/22 40'

Deloitte1419232480
Σκλαβενίτης1320142976

Στον αγώνα ημιτελικού μεταξύ της  Deloitte  και της Σκλαβενίτη οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80-76.

Στη  αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων  επιστράτευσαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να θωρακιστούν σωστά. Η ομάδα που τα πήγε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη αφού το σκορ ήταν  6-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να παίρνουν προβάδισμα 1 λεπτό πριν το τέλος της  περιόδου με αυτήν να κλείνει με σκορ 14-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες επιθετικά εστιάστηκαν στο παιχνίδι κοντά στη ρακέτα με τους ψηλούς να είναι πρωταγωνιστές   και το σκορ ήταν 19-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά η μια στην άλλη και υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-33.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τρίποντο αλλά στην συνέχεια τα 2 λεπτά χωρίς σκορ σε συνδυασμό με το σερί 5 πόντων που δέχτηκαν τους έφεραν πίσω στο σκορ 46-41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η γενικότερη ισορροπία στο σκοράρισμα διαταράχθηκε από κλεψίματα των παικτών της Deree στα αντίπαλα κατεβάσματα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56-47.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι προπορευόμενοι σπρίνταραν επιθετικά και αύξησαν το προβάδισμα  και το σκορ ήταν  72-56 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Σκλαβενίτη έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να διεκδικήσουν τον αγώνα αλλά η προσπάθεια τους  δεν ολοκληρώθηκε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 80-76.