15/03/2022 21:30 Elite League 21/22 14 40'

Team1234OTT
Deloitte11111922972
Σκλαβενίτης141814171376

Στον Αγώνα της 14ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της  Deloitte και τoυ Σκλαβενίτη οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-76 στη δεύτερη παράταση.

Στην αρχή του αγώνα και τα 2 σύνολα επέλεξαν να αμύνονται man to man. Επιθετικά προτίμησαν να εκδηλώνονται οργανωμένα χτυπώντας στοχευμένα τις αδυναμίες των αντιπάλων τους. Τα συστήματα που δοκίμασαν τους βοήθησαν να πετύχουν καλούς πόντους και το σκορ ήταν 6-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ώστε να βρεθούν μπροστα. Οι παίκτες έπαιζαν με πάθος όπου οι εντάσεις δεν έλειψαν. Αυτό καθρεπτίστηκε και στο σκληρό τρόπο άμυνας του όπου όμως δεν κατάφερε να περιορίσει το σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-14.

Στο 2ο  δεκάλεπτο το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε όπου η διαφορά ανάμεσα τους παρέμεινε σχετικά σταθερή  με το επιμέρους σκορ να είναι 7-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το γρήγορο τέμπο όπως αποδείχθηκε αποσυντόνισε επιθετικά και αμυντικά τους γηπεδούχους που κατάφεραν να πετύχουν μόλις 4 πόντους και να δεχθούν 10  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-32

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν είχαν διάθεση να έχουν ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι και ξεκίνησαν με 6-1 στα πρώτα 2 λεπτά και 2 λεπτά αργότερα βρέθηκαν να είναι στο -4 (31-35). Η πίεση που άσκησαν όμως δεν σταμάτησε εκεί αφού οι παίκτες του Σκλαβενίτη είδαν στο 6ο λεπτό του δεκαλέπτου τη διαφορά που είχαν λίγα λεπτά νωρίτερα να είναι στο πόντο (36-37). Σε αυτό το σημείο όμως οι παίκτες του Σκλαβενίτη βελτίωσαν την εικόνα τους και χάρη σε τρίποντο που πέτυχαν προς το τέλος της περιόδου προηγούνταν με 41-46.

Στο τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας του αγώνα το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τη διαφορά στο πόντο και το προβάδισμα άλλαζε χέρια 49-48, 53-54. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα καμμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει απόσταση ασφαλείας. Το 56-58 στα 2 λεπτά που απέμεναν έγινε 61-60 με 70 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 63-60 αλλά στα επόμενα 15 δευτερόλεπτα είχαν ισοφαριστεί και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας.

Στη πρώτη παράταση οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 64-67 αλλά το τρίποντο που δέχθηκαν μηδένισε τη διαφορά. Οι παίκτες του Σκλαβενίτη βγήκαν μπροστά με 67-69 και φαινόταν ότι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη αλλά στο 7ο δευτερόλεπτο πριν τη λήξη ξαναισοφαρίστηκαν. Στη δεύτερη παράταση βρέθηκαν ξανά μπροστά με 70-74, ένα προβάδισμα που δεν μπόρεσε ποτέ να ανατραπεί και ήταν αρκετό να τους δώσει τη νίκη με 72-76.