84 - 66

09/04/2023 13:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Deree2819231484
KPMG730161366

Στον αγώνα μεταξύ της ομάδας του Deree και της KPMG, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη πρόκριση με σκορ 84-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν να αμυνθούν με σχηματισμό ατομικό. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους παίκτες του Deree να εμφανίζουν άριστη αμυντική λειτουργία όσο και επιθετική και να προηγούνται στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα με σκορ 18-1. Στη συνέχεια οι παίκτες των φιλοξενούμενων προσπαθούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα αλλά αυτό τους ήταν πολύ δύσκολο. Επιπλέον η πίεση που τους ασκούσαν οι αντίπαλοί τους δυσκόλευε και την καλή κυκλοφορία της μπάλας και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 28-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των παικτών της ΚPMG να έχουν πολύ καλή λειτουργία δυσκολεύοντας την αντίπαλη ανάπτυξη και εκμεταλεύτηκαν τα αντίπαλα χαμένα σουτ. Ως αποτέλεσμα αυτό το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 35-22. Στο υπόλοιπο οι ομάδες συνέχιζαν να σκοράρουν κατά ριπάς, κυρίως η πλευρά των φιλοξενούμενων ακόμα καθιστώντας και τις 2 άμυνες θεατές του αγώνα και προσφέροντας πολύ θέαμα στους παρευρισκόμενους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες κονταροχτυπήθηκαν στα ίσια κάτι το οποίο αντικατοπτρίζεται και στο επιμέρους σκορ το οποίο στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 59-45. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να αλλάξει το στάτους του αγώνα, κάτι που φυσικά βόλευε την ομάδα του Deree η οποία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο +17 (70-53).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος με τις ομάδες να συνεχίζουν να έχουν πολύ καλή επιθετική λειτουργία και κυκλοφορία της μπάλας η οποία οδηγούσε και σε σκορ. Αυτό στο 35o λεπτό του αγώνα ήταν 76-59. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της KPMG έκαναν μια προσπάθεια να αντεπιτεθούν αλλά δεν ήταν όσο εύστοχοι χρειάζονταν και έτσι περιορίστηκαν σε μια πολύ καλή εμφάνιση παρά τον αποκλεισμό τους.