62 - 51

22/02/2016 20:15 League A 15/16 40'

Deree1718171062
Nestle132110751

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Deree και της Nestlé, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι η Nestle με περισσότερη ενέργεια και καλές τελικές επιλογές ξεκίνησε με σκορ 0–5 στα πρώτα 2 λεπτά. Το Deree από την άλλη πλευρά γύρισε την άμυνα σε άμυνα ζώνης 2–3, με αποτέλεσμα να βγάλει τους αντιπάλους στο ρυθμό τους. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι εφάρμοσαν και zone press με παγίδες σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να μειώσουν σε έναν πόντο, να περάσουν μπροστά στο σκορ και η περίοδος να κλείσει με σκορ 17 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Deree και πάλι με zone press, οδήγησε την Nestle σε λάθη ή βιαστικές επιθέσεις, έβγαλε άμυνες, της μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς, βρήκε σιγά-σιγά αριθμό και στο σετ και πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία η Nestle αντέδρασε και με 2 σερί τρίποντα μείωσε σε 2 πόντους με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 28 – 25. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να προσαρμόζονται στο press των αντιπάλων, να βελτιώνουν την ενέργεια τους με το σκορ να είναι 33 – 32, 2 λεπτά πριν τη λήξη και το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 35 – 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εγκατέλειψαν το press, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και με χαμηλά ποσοστά επιθετικά στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Στη συνέχεια το Deree έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα, έβγαλε περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 43 – 36 με τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Nestle αντέδρασε και πάλι και με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, έβγαλε άμυνες, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 40-42, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου αλλά τελικά το Deree με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφερε και έκλεισε την περίοδο με σκορ 52 – 44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με το καλημέρα άσκησαν και πάλι full press και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστή τον Ντούρισιτς Φ. ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου η Nestle έδειξε σημάδια κόπωσης με τους γηπεδούχους να δείχνουν τα αθλητικά τους προσόντα, έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντούρισιτς Φ. με 20 (1) και Ελέζογλου Δ. με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χανιόγλου Δ. με 12 (2) και Τζαφέρης Δ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.