67 - 43

22/05/2018 21:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Deree818261567
Kaizen Gaming136111343

Στον Αγώνα μεταξύ του DEREE και της STOIXIMAN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την STOIXIMAN η οποία με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και πιο καθαρές τελικές επιλογές ξεκίνησε με σκορ 2 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το DEREE άσκησε press με παγίδες, αλλά οι αντίπαλοι του αντέδρασαν καλά και σημαδεύοντας τον Παπάζογλου Μ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 8 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με 3 διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ισοφάρισαν στα πρώτα 2 λεπτά, με την STOIXIMAN να μένει χωρίς καλάθι για 5 λεπτά, οι άμυνες έγιναν όλο και πιο physical και το DEREE με τρίποντο του Αντωνόπουλου Φ. στο transition διαμόρφωσε το σκορ σε 16 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν press και συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, οι αντίπαλοι τους σκόραραν για πρώτη φορά στο 7ο λεπτό με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να ανεβαίνει σε 3 κατοχές και το σκορ ήταν 26 – 19 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολάρουν σε κανένα σημείο τον ρυθμό του αγώνα και τους παίκτες του DEREE να επιβάλλουν γρήγορο παιχνίδι ανεβάζοντας και διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Ζιώγας, Σελληνάς