82 - 51

16/12/2021 22:00 Elite League 21/22 7 40'

Deree1729201682
FlexFin131118951

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής για την Εlite League μεταξύ του Deree  και της Flexfin που διεξήχθη στην Λεόντειο Πατησίων οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 82-51.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες μπήκαν με όρεξη για αγώνα παρά το ελλιπές βάθος στο ρόστερ τους. Η ομάδα που πήρε κεφάλι στο σκορ ήταν των φιλοξενούμενων με σκορ 0-5 με το σκορ να είναι 6-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δοκίμασαν πολλά τρίποντα αποτυχημένα με σκοπό να ξεφύγουν , με τη γενική εικόνα του αγώνα να δείχνει ότι οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν σαν κύριο μέσο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τα τρίποντα τα οποία τους επέτρεψαν να μπορέσουν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας 7 πόντων στα μισά της περιόδου (29-22) . Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να παίξουν δυνατά με  να πιέσουν τους αντιπάλους τους και βασίστηκαν σε ατομικό ταλέντο των παικτών τους ώστε να παραμείνουν ανταγωνιστικοί,  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-31.

Στο 2ο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και πάτησαν το γκάζι βγάζοντας ενέργεια σε όλο το γήπεδο κάνοντας ένα μεγάλο ξέσπασμα σκοράροντας πολλά τρίποντα  με τους παίκτες της Flexfin να αδυνατούν να βρουν λύση  χάνοντας με 17 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου . Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους αλλα οι προσπάθειες τους να κατεβάσουν τη διαφορά απέβησαν άκαρπες με την περίοδο να κλείνει με σκορ 66-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα στην ουσία δεν υπήρχε κάτι να διεκδικηθεί από κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με πολλούς πόντους και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν το τρόπο , ούτε το βάθος στο πάγκο ώστε να βγάλουν κάποια αντίδραση και να δώσουν νέα πνοή στον αγώνα. Το μόνο το οποίο απέμεινε ήταν μάθουμε το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 82-51.