68 - 67

25/05/2022 20:30 Elite League 21/22 8 40'

Deree922191868
Loreal1616122367

Στον Αγώνα της  8ης αγωνιστικής μεταξύ της  Deree και της L’ OREAL οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-67

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν την άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες εκδήλωναν γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη όπου με σερί 4 πόντων πήραν τα ηνία του αγώνα και συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και το σκορ ήταν 3-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ κοντά στη ρακέτα και έδειχναν αποδιοργανωμένοι ενω οι αντίπαλοι τους με διεισδύσεις σκόραραν με lay up   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Deree πίεζαν σε όλο το γήπεδο με σκοπό να περιορίσουν την αντίπαλη παραγωγικότητα αλλά οι αντίπαλοι έβρισκαν το τρόπο να τους πληγώσουν περαιτέρω  και το σκορ ήταν  15-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα 2 απανωτά λάθη των φιλοξενούμενων δεν έμειναν ατιμώρητα και είδαν τη διαφορά να πέφτει (22-25). Οι γηπεδούχοι χάρη σε αυτό βρήκαν ρυθμό με 3ποντα και γρήγορες πάσες με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-32.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν φορτσάτοι τρέχοντας συνεχώς με πιεστικές άμυνες και ανεβάζοντας το ρυθμό ώστε να εκμεταλευτούν την παρουσία μόνο των βασικών από το αντίπαλο στρατόπεδο   και το σκορ ήταν  44-36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της L’OREAL αρνήθηκαν να παραδοθούν και προσπαθούσαν να βρουν σκορ από οργανωμένες επιθέσεις ,απόδειξη της μαχητικότητας τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 50-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκδήλωναν τις επιθέσεις τους εξω από τη γραμμή των 6.25 σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους όπου είχαν σαν αιχμή του δόρατος το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα  και το σκορ ήταν  58-57 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με φάουλ προσπαθούσαν να κόψουν το ρυθμό του αγώνα βλέποντας τη συνεχή κίνηση και τις προσπάθειες τριπόντων από τους γηπεδούχους που κατάφεραν με ένα τέτοιο να πάρουν τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο