DHL – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

21/04/2018 15:30 Elite League B 17/18 40'

Στον τελευταίο αγώνα για την κανονική περίοδο, οι 2 ομάδες μάχονταν για την 3η θέση. Νικήτρια βγήκε η DHL που επικράτησε του Δ.Σ.Α. με 66-57 κι έτσι κατέλαβε την 3η θέση, με τον Δ.Σ.Α. να παίρνει εν τέλει την 4η θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε εξαιρετικά για τον ΔΣΑ παίρνοντας το προβάδισμα με 2-8, χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια. Ο Παπαδάκης κι ο Μπουτσικάκης όμως πήραν πρωτοβουλίες κι έτσι με την λήξη του δεκαλέπτου κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα για την DHL (16-16). Με τον Παπαδάκη να συνεχίζει να σκοράρει η DHL πήρε και κεφάλι πρώτη φορά στο σκορ. Παίρνοντας μάλιστα βοήθειες από τον Μανωλέα στην περιφέρεια η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 (32-20). Ο ΔΣΑ προσπάθησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να ρίξει την διαφορά, με τις 2 ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με την διαφορά στους 8 (35-27).

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με την DHL να κρατάει σταθερά την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Κομβικό σημείο στην 3η περίοδο ήταν που στα 4 τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-4, κάνοντας το 42-33, 54-37 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, η DHL έχασε τον Παπαδάκη, καθώς δέχτηκε 2η τεχνική ποινή, πράγμα που αποσυντόνισε την ομάδα. Ο ΔΣΑ το εκμεταλλεύτηκε και με τον Ρούσσο να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους , έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-48). Οι γηπεδούχοι όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και παίζοντας σιγά σιγά με τον χρόνο, κατάφεραν να διατηρήσουν σε αυτά τα επίπεδα το προβάδισμα. Με καλάθι και φάουλ του Τσούνη 1’30’’ πριν το τέλος, έγινε το σκορ 65-55, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Το τέλος βρήκε την DHL να παίρνει το ροζ φύλλο με 66-57 και τις 2 ομάδες να προετοιμάζονται πλέον για τα play off.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν για άλλη μια φορά ο Παπαδάκης με 23π., ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν κοντά στο καλάθι κι οι Καρμογιάννης και Χαλατσιάδης. Στην αντίπερα όχθη, ο ΔΣΑ είχε για 1ο σκόρερ τον Μίντζια με 17π., ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε κι ο Ρούσσος με 13π.

Διαιτητές : Αργυρούδης, Αθανασόπουλος