55 - 52

11/03/2017 17:00 League B1 16/17 40'

DHL128171855
Elpen1115121452

Στον αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και της ELPEN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές και αβίαστα λάθη με το σκορ να είναι 5 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό τέμπο, με τις επιθέσεις να γίνονται πιο ορθολογικές, τα ποσοστά να βελτιώνονται, οι δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ 12 – 11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή η ομάδα της DHL ήταν και πάλι στατική μπροστά, επιλέγοντας πολλά χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα η Elpen να βγάλει διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς και να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών, ο Τριανταφύλλης Σ. να έχει 4 διαδοχικές assist και το σκορ να είναι 12 – 21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 2 – 3, έβγαλαν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους αλλά επιθετικά συνέχισαν να βασίζονται σε στατικά μακρινά σουτ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, με την DHL να αρχίζει να ποστάρει τους ψηλούς της και να δείχνει μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά, την Elpen να συνεχίζει να εκτελεί τα συστήματα της, να έχει πολυπρόσωπη επίθεση και να διατηρεί το προβάδισμα με το σκορ να είναι 27 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά τους, έμειναν κοντά και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 37 – 38.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες ήταν πιο physical, αλλά η DHL συνέχισε να σημαδεύει τους ψηλούς της και με καλάθι του Τσούνη Μ. πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα και με ένα συνολικό run 7 – 0 πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους παίκτες της Elpen να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους και να βασίζονται κυρίως σε isos του Χάλαρη Γ., τις άμυνες να παραμένουν δυνατές και το σκορ να είναι 46 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η Elpen άσκησε full press, έβγαλε τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και έβγαλε διαδοχικές άμυνες, επιθετικά συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη αλλά με assist του Κοκκινίδη Γ. και εύστοχο τρίποντο του Χάλαρη Γ. μείωσε σε έναν πόντο με 2:30” και το σκορ ήταν 48 – 47 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τον Μανωλιάδη Λ. με 2 εύστοχες βολές να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά ο Μπουτσικάκης Π. απάντησε αμέσως με ένα τεράστιο υπό πίεση τρίποντο και το σκορ ήταν 51 – 51 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 54 – 52 με 8” και κατοχή για Elpen, στην οποία ο Βλασσόπουλος Μ. βρήκε σουτ από το high post αλλά τελικά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η ομάδα της DHL να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρμογιάννης Κ. με 14 και Τσούνης Μ. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χάλαρης Γ. με 16 (2) και Μανωλιάδης Λ. με 16 πόντους αντίστοιχα.