72 - 56

13/01/2019 14:30 Elite League 18/19 9 40'

DHL1716172272
Kaizen Gaming23852056

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και της STOIXIMAN SERVICES S.A, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το τέμπο από την αρχή αργό, οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, η STOIXIMAN μπήκε με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 0 – 6, η DHL απάντησε με τρίποντο του Μανωλέα Ν. αλλά το σετ παιχνίδι ευνόησε ελαφρώς τους φιλοξενούμενους οι οποίοι σημαδεύοντας συστηματικά το low post διατήρησαν το προβάδισμα και με ένα ακόμα run 0 – 7 ανέβασαν την διαφοφορά σε 10 πόντους, με το σκορ να είναι 9 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε οι δύο ομάδες έπαιξαν καθαρό και όμορφο μπάσκετ, με τους γηπεδούχους όμως να μαζεύουν την διαφορά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, ο Παπάζογλου Η. συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ, οι δύο αντίπαλοι είχαν τις περισσότερες τελικές επιλογές τους κοντά στο αντίπαλο καλάθι με drives και ποσταρίσματα, η DHL μείωσε περαιτέρω σε μία κατοχή, η STOIXIMAN με τρίποντο του Παυλιά Δ. απάντησε αμέσως αλλά οι αντίπαλοι της συνέχισαν το run και με 3 καλάθια από τον Παπαδάκη Θ. και ένα τρίποντο του Βλαχάκη Χ. πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 31.

Στο υπόλοιπο του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε να έχει όλο και πιο γρήγορο ρυθμό, κάτι το οποίο μετά τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου άρχισε να ευνοεί εμφανώς τους γηπεδούχους οι οποίοι με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και διαδοχικές καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με την ομάδα της STOIXIMAN να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα σκοράροντας 5 μόλις πόντους στην περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 50 – 36. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν καλό και παραγωγικό μπάσκετ με καλά ποσοστά αλλά με την διαφορά να παραμένει σταθερά σε διψήφια επίπεδα και την ομάδα της DHL να παίρνει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 21 και Βλαχάκης Χ. με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπάζογλου Η. με 17 και Τζανής Θ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Δαλέμος Μ.