DINOSAURS – ΚΟΝΤΖΙΝΟΣ

17/01/2016 19:30 League C1 15/16 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ των DINOSAURS και του ΚΟΝΤΖΙΝΟΥ (ο οποίος αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 33.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές στα πρώτα τρία λεπτά, έχοντας χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν συγκέντρωση και περισσότερο καθαρό μυαλό στη συνέχεια με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά δύο κατόχων στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς σημείωσαν σε ένα πόντο και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 9 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Dinosaurs με περισσότερη ενέργεια, πιο πιεστικές άμυνες και αιφνιδιασμούς, πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά με τους παίκτες του Κοντζινού να μένει κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 15 – 12. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά χαμηλά ποσοστά και από τις δύο πλευρές, με τους γηπεδούχους όμως αργά αλλά σταθερά να ξαναχτίζουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι νευρικές στα πρώτα δύο λεπτά με τον Κοντζινό όμως να κλείνει την ζώνη του και να δημιουργεί επιθετικά προβλήματα στους αντιπάλους, με αποτέλεσμα να μειώσει και να ισοφαρίσει στα μισά της περιόδου με σκορ 26 – 26. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και ξαναπήραν το προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια κόπωσης και την περίοδο να κλείνει με σκορ 39 – 26.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν το τέμπο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να αυξάνεται, να μένει σε υψηλά επίπεδα σε όλη τη διάρκεια της περιόδου και τους Dinosaurs να παίρνουν τελικά μια άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλάχος Κ. με 14 (1) και Μουρμούρης Π. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντζινός Κ. με 9 (1) και Κουνελάκης Σ. με 7 πόντους αντίστοιχα.