09/12/2017 19:00 Super League B 17/18 40'

Chronotechnica Dinosaurs18181117973
Βιοιατρική191414171074

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν στην Παράταση την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια, πίεσαν για αιφνιδιασμούς από την αρχή και έμειναν κοντά έως το 3ο λεπτό όπου η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ άρχισε να ευνοείται από το γρήγορο τέμπο, πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 5 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται και να έχουν πιο καθαρές επιλογές τόσο απέναντι σε οργανωμένες άμυνες όσο και στο transition αλλά οι DINOSAURS αντέδρασαν στα τελευταία 2 λεπτά και με Buzzer Beater τρίποντο του ΜΠΟΤΟΖΗ Μ. από το Κέντρο (!) του γηπέδου έκλεισαν την περίοδο με σκορ 18 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε καλό και γρήγορο τέμπο, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν λυθεί επιθετικά, να παίζουν παράλληλα καθαρές άμυνες και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 26 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και πάλι οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό, χωρίς σκοπιμότητες και όμορφο μπάσκετ, έχοντας παράλληλα καλή επιθετική παραγωγή, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με το καλημέρα με καλάθι του ΜΥΚΩΝΙΑΤΗ Κ. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών για πρώτη φορά, με την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ όμως να αντιδρά άμεσα με εύστοχο τρίποντο του ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Γ., το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ γρήγορο ρυθμό, οι δύο αντίπαλοι όμως έχασαν την συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και το σκορ να είναι 40 – 37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ρυθμός του αγώνα έγινε φρενήρης, αλλά οι DINOSAURS με αιχμή τον ΒΛΑΧΟ Α. ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν στα τελευταία 2 λεπτά και με περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις και διαδοχικές λύσεις από τους ΓΙΑΝΝΑΚΑ Ι. και ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Γ. μείωσαν σε μία κατοχή και με εύστοχη βολή του ΠΑΠΠΑ Κ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 47 – 47.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με τρίποντο του ΜΠΟΤΟΖΗ Μ. ξαναπήραν προβάδισμα, η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ συνέχισε να επιλέγει πιο αργές επιθέσεις και με goal foul του ΠΑΠΠΑ Κ. ισοφάρισε εκ νέου, ενώ στην πορεία οι γηπεδούχοι άρχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι σημάδεψαν την ρακέτα των αντιπάλων ενώ παράλληλα με την συμβολή των ΠΑΠΠΑ Κ. και ΚΑΡΑΝΔΡΕΑ Δ. έλεγξαν τα ριμπάουντ, οι δύο ομάδες κοντά και το σκορ ήταν 58 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές επέλεξαν σετ επιθέσεις, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 63 – 56 με 2′, 63 – 60 με 47”,  63 – 61 με 40” και 64 – 61 με 32” για λήξη και κατοχή για ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ στην οποία ο ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ. με ένα τεράστιο σουτ 3 πόντων ευστόχησε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην Παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι γηπεδούχοι και πάλι με καλάθι του ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΥ Χ. πήραν το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα, με τους αντιπάλους τους να εξακολουθούν να έχουν πολλές ευκαιρίες από την γραμμή των βολών (κυρίως με τον ΜΟΥΡΜΟΥΡΗ Π) αλλά χωρίς καλά ποσοστά, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck αλλά η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ διατήρησε προβάδισμα μίας κατοχής με το σκορ να είναι 70 – 73 με 1′, 73 – 73 με 32” και 73 – 74 με 12” και κατοχή για DINOSAURS στην οποία οι φιλοξενούμενοι παρότι αμύνθηκαν με 4 παίκτες (λόγω αποβολών με φάουλ) κατάφεραν και έβγαλαν την άμυνα με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά μία πολύ δύσκολη Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΟΥΡΜΟΥΡΗΣ Π. με 18 και ΜΠΟΤΟΖΗΣ Μ. με 14 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Γ. με 24 (2) και ΚΑΡΑΝΔΡΕΑΣ Δ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μελισσάρης, Δελδήμος