17/11/2019 18:30 Commercial League A 19/20 3 40'

Chronotechnica Dinosaurs182382473
AVIN111514848

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Για την τρίτη αγωνιστική της Commercial League A οι DINOSAURS υποδέχθηκαν την ομάδα της AVIN. Oι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Γιαννούτσο (28 πόντοι με 4/4 τρίποντα), επικράτησαν εύκολα της AVIN που πήρε βοήθεια από τον Παπαγεωργίου και τον Ιατρόπουλο, με σκορ 73-48 και έμειναν «μόνοι – πρώτοι» στον Α όμιλο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με άμυνα man to man προηγήθηκαν 9-7. Οι φιλοξενούμενοι παρά την άμυνα ζώνης δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και βρέθηκαν πίσω στο σκόρ στην εκπνοή της περιόδου με 18-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με γρήγορες επιθέσεις άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα. Χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, με 3 εύστοχα τρίποντα και μεγάλη βοήθεια από τον Γιαννούτσο οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν την διαφορά και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 41-26.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βελτιώνονται και στην άμυνα και στην επίθεση όμως οι DINOSAURS διατήρησαν τη διαφορά και στη λήξη της τρίτης περιόδου το σκόρ ήταν 49-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με γρήγορες επιθέσεις και ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, άνοιξαν ξανά τον ρυθμό του αγώνα και επικράτησαν φυσιολογικά, με το ευρύ 73-48, διατηρώντας το αήττητο.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννούτσος 28 (4) και Μουρμούρης 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαγεωργίου με 19 (3) και Ιατρόπουλος με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Παπαδόπουλος