25/11/2018 18:30 Commercial League A 18/19 4 40'

Chronotechnica Dinosaurs23229761
FrieslandCampina1115122260

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της FRIESLANDCAMPINA, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, η FRIESLANDCAMPINA κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ αλλά ταυτόχρονα είχε και πολλά αβίαστα λάθη, οι DINOSAURS άσκησαν press με παγίδες μετά τα πρώτα 3 λεπτά και ταυτόχρονα έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 10 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι και πάλι δεν αντέδρασαν καλά στο press και είδαν την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23 – 11.

Στα επόμενα 2 Δεκάλεπτα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την ομάδα των DINOSAURS να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να ανεβάζει το προβάδισμα στους 20 πόντους με την 2η περϊοδο να κλείνει με σκορ 45 – 26 και την 3η με σκορ 54 – 38. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της FRIESLANDCAMPINA μπήκαν με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα μην αφήνοντας το παιχνίδι και με μεγάλο πρωταγωνιστή επιθετικά τον Μαγγιώρο Γ. έκαναν ένα εκληκτικό run 17 – 1 και ισοφάρισαν σε 55 – 55 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες πολύ δυνατές, οι DINOSAURS ξεκόλλησαν επιθετικά με καλάθι του Μουρμούρη Π. και το σκορ ήταν 57 – 55 με 1′ και την FRIESLANDCAMPINA να έχει χάσει 4 σερί βολές. Στο τελευταίο λεπτό και πάλι με καλάθι σε αιφνιδιασμό του Μαγγιώρου Γ. το σκορ έγινε 57 – 57 με 37” και με βολές των γηπεδούχων 59 – 57 με 19” και κατοχή FRIESLANDCAMPINA, στην οποία με goal foul πέρασε μπροστά και το σκορ ήταν 59 – 60 με 9” και κατοχή DINOSAURS στην οποία αστόχησαν αλλά ο Ασημακόπουλος Θ. πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ στην λήξη σχεδόν του χρόνου και με ψυχρό αίμα ευστόχησε και στις δύο βολές δίνοντας τελικά την Νίκη στην ομάδα του.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 23 (4) και Μουρμούρης Π. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαγγιώρος Γ. με 40 (2) και Ψωμόπουλος Ι. με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Μαρτινάκος