16/12/2018 18:40 Commercial League A 18/19 7 40'

Chronotechnica Dinosaurs1623161166
Ogilvy171181753

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της OGILVY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι με πολύ δυναμικό ξεκίνημα και απόπειρες αιφνιδιασμών ξεκινώντας με run 10 – 4 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με 8 σερί πόντους του Διακρούση Γ. και το σκορ ήταν 10 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι γρήγορο τέμπο αλλά και οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ίδιο παιχνίδι, με την OGILVY να σκοράρει σχεδόν αποκλειστικά από τους Κουσούλη Δ. και Διακρούση Γ., οι DINOSAURS με πρωταγωνιστή τον Τσουρλάκη Γ. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 27 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και πάλι οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις αλλά αυτό συνέχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι με πιο πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή από τους αντιπάλους τους κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε 10+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39 – 28.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των DINOSAURS να συνεχίζουν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι, ανεβάζοντας την διαφορά σε 15+ πόντους από νωρίς στην 2η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 55 – 36) ενώ στην συνέχεια το προβάδισμα συνέχισε να διατηρείται στους 10+ πόντους και τους παίκτες της OGILVY να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν συστηματικές επιθετικές λύσεις ή να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η ομάδα των DINOSAURS να πάρει τελικά μία άνετη Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσουρλάκης Γ. με 13 (1) και Μουρμούρης Π. με 12 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Διακρούσης Γ. με 27 και Κουσούλης Δ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Ε., Δελδήμος Β.

Αρβανίτης Γεώργιος (Coach DINOSAURS B.C.)