02/12/2018 18:40 Commercial League A 18/19 5 40'

Chronotechnica Dinosaurs2512211977
Raging Bulls1312212369

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

5η αγωνιστική και 4η νίκη για την αρκετά βελτιωμένη ομάδα των Dinosaurs απέναντι στην επίσης πολύ καλή ομάδα των Raging Bulls. Οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα, αν και οι φιλοξενούμενοι με την βελτιωμένη εμφάνιση στο 2ο μισό του 4ου δεκαλέπτου θα μπορούσαν να το είχαν κλέψει.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Dinosaurs να μπαίνουν με πολύ πάθος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Εξαιρετική δουλειά από όλη την πεντάδα και κυρίως από τον Μποτόζη, τον Λεμπούση και τον Μουρμούρη και το σκορ έγινε γρήγορα 15 – 2! Οι φιλοξενούμενοι επηρεασμένοι και από τις απουσίες δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων τους, ενώ στην επίθεση η αστοχία τους ήταν καθοριστική τόσο στο ζωγραφιστό όσο και στην περιφέρεια. Έτσι το τελείωμα του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25 – 13.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός ήταν ίδιος με πριν με τους Dinosaurs να βρίσκουν με ιδιαίτερη ευκολία το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Μουρμούρης μοίραζε καθοριστικές ασίστ, ενώ ο Μποτόζης μαζί με το Ασημακόπουλο και τον Βλάχο Κ διατηρούσαν ένα μεγάλο προβάδισμα άνω των 10 πόντων για την ομάδα τους. Οι Raging Bulls εξακολουθούσαν να έχουν πολύ σημαντικό επιθετικό πρόβλημα αφού ο Καρλής και ο Κολλέρης παρά τις προσπάθειες που έπαιρναν, δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε πόντους με αποτέλεσμα το σφύριγμα του ημιχρόνου να τους βρει να υπολείπονται με 37 – 25.

Στην 3η περίοδο οι άμυνες πήγαν περίπατο και το θέαμα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό και των 2 ομάδων. Οι γηπεδούχοι έβαλαν στην επιθετική τους εξίσωση και τον Βλάχο Κ όπου μαζί με τον Μποτόζη και τον Φλίγκο διατηρούσαν ένα προβαδίσμα διψήφιο με σχετική ευκολία. Σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι και κυρίως με το τρίποντο του Λαγογιάννη ξεκίνησαν μια προσπάθεια να μαζέψουν την εις βάρους τους διαφορά, αλλά και να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Ο Καρλής μαζί με τον Κολλέρη και τον Κωνσταντάτο κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να σταθεροποιήσουν την διαφορά στους 12 πόντους με τον σκορ να είναι 58 – 46.

Στην τελευταία περίοδο έγινε πραγματικά μάχη. Το σκορ μέχρι περίπου τα μισά ήταν σταθερά υπέρ των γηπεδούχων με διαφορά περίπου 10 – 12 πόντους. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν εξαιρετικά την άμυνα τους (man to man) και σε συνδυασμό με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κυρίως από τον Τζούρτο που με τα φαρμακερά του τρίποντα μείωνε συνεχώς την διαφορά μέχρι που έφτασε στο καλάθι. Εκεί όμως μίλησε η ψυχραιμία των παιχτών του coach Παπαδόπουλου και οι Dinosaurs κατάφεραν και πήραν την νίκη με 77 – 69.

Για τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μποτόζης που πέτυχε 29 πόντους, ενώ για την ομάδα των Raging Bulls εκπληκτικός ήταν ο Καρλής με 21.

Διαιτητές : Σελλήνας, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παπαδόπουλος Χρήστος (Προπονητής Dinosaurs B.C) : “Συγχαρητήρια στους αντιπάλους. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Νομίζω πως ήταν οι 2 καλύτερες ομάδες. Συνεχίζουμε. Χρόνια πολλά σε όλους.”

Εις ένδειξη διαμαρτυρίας προς τις αποφάσεις των διαιτητών η  ομάδα των Raging Bulls δεν έκανε δηλώσεις.