12/05/2019 18:40 Play Off Major Commercial League 18/19 40'

Chronotechnica Dinosaurs1816101761
Upstream133152556

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Το 1-0 στη προημιτελική σειρά της Major Commercial League έκανε η ομάδα των DINOSAURAS B.C. απέναντι στην  ομάδα της UPSTREAM το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της Παλλήνης! Έτσι οι πρωτοπόρος ομάδα της Comercial League A πήρε κεφάλι στη σειρά σε ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι.  Η UPSTREAM από τη μεριά της παρά τις απουσίες της έδειξε ικανή να κάνει την έκπληξη κάνοντας το break με μία επική αντεπίθεση στα τελευταία 15 λεπτά, όμως δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει.

Πιο δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η γηπεδούχος ομάδα των DINOSAURS. Με τον Μποτόζη να κάνει ένα φοβερό επιθετικό δεκάλεπτο και τους ψηλούς να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα οι DINOSAURS πήραν κεφάλι από την αρχή του αγώνα (5-0, 13-5, 18-11). Η UPSTREAM δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι παίκτες του Τόγκα δεν είχαν μπει με την απαιτούμενη ενέργεια στο ματς, με τους Τόγκα και Αγγελογιαννόπουλο να βρίσκονται πιο πολύ εντός κλίματος (18-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο για τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν μόλις 3 πόντους από βολές, με τους DINOSAURS να κυριαρχούν πλήρως στο παρκέ (34-16). Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στα μέσα της 3ης περιόδου με το +20 (40-20) για τους γηπεδούχους. Οι Ασημακόπουλος και Λεμπούσης κέρδιζαν τις μάχες μέσα στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση και το παιχνίδι φαινόταν πως θα κυλήσει σε ήρεμους ρυθμούς μέχρι το τέλος του. Και όμως όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πείσμα και ενέργεια και το παιχνίδι σιγά σιγά έγινε και πάλι ντέρμπυ! Η άμυνα της UPSTREAM έγινε πιο πιεστική, ο ρυθμός αυξήθηκε και οι Ζηνόβιος Κι Αγγελογιαννόπουλος βρήκαν επιθετικό ρυθμό με τη διαφορά να πέφτει σταδιακά (από 40-20 σε 40-28) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο + 13 (44-31).

Η UPSTREAM συνέχιζε να ροκανίζει τη διαφορά στην 4η περίοδο βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια. Το 49-46 με 5 λεπτά να απομένουν προμήνυε χιτσκοκικό φινάλε. Οι DINOSAURS αντέδρασαν με ένα σερί 6-0 για το 55-46, όμως και πάλι τα τρίποντα του Αγγελογιαννόπουλου έφεραν τις δύο ομάδες στον πόντο (57-56) με 50’’ να απομένουν.  Ο Μποτόζης με ½ βολές έκανε το 58-56 με το Μουρμούρη να κερδίζει το επιθετικό από τη χαμένη βολή και να κερδίζει φάουλ. Με 2/2 βολές έφερε στο +4 την ομάδα του(60-56), με τον Αγγελογιαννόπουλο να αστοχεί στο τρίποντο που θα έφερνε και πάλι το ματς στον πόντο. Με ½ βολές ο Φλίγκος έγραψε το τελικό 61-56.

Οι Μποτόζης, Λεμπούσης και Μουρμούρης οι καλύτεροι των νικητών με τον  Ασημακόπουλο επίσης να δίνει μεγάλες βοήθειες στη ρακέτα. Οι Αγγελογιαννόπουλος, Ζηνόβιος και Τόγκας ξεχώρισαν για την  UPSTREAM.

Διαιτητές : Κοτσώνης, Μακρής, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παπαδόπουλος Χρήστος  (Προπονητής DINOSAURS B.C.):

” Το κοκορέτσι το χωνέψαμε. Μια χαρά όλα ωραίο. Συνεχίζουμε . Συγχαρητήρια στην αντίπαλο. Πάμε για το 2-0!”