76 - 72

02/04/2017 17:00 League B1 16/17 40'

Chronotechnica Dinosaurs1622231576
Frezyderm1418132772

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76 – 72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, αλλά με το ποσοστά να είναι χαμηλά και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της Frezyderm άρχισαν με αιχμή τον Ψαρρό Γ. να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, οι αντίπαλοί τους ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 8 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο έπεσε, οι δύο ομάδες και πάλι σε σετ κυρίως επιθέσεις αλλά τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Μπουντζούρη Δ. να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και με εύστοχο τρίποντο του Μουρμούρη Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με την Frezyderm να αρχίζει να ποστάρει τους ψηλούς της, να βρίσκει λύσεις και να μένει κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 16 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι μπήκαν από την αρχή ζεστοί και είχαν καλό ρυθμό, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερο spacing και παραγωγή από assist, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα η Frezyderm να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ να είναι 20 – 25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Frezyderm και πάλι έδειξαν υπομονή και ομαδικότητα επιθετικά, διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών αλλά με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, κάτι που άρχισε να ευνοεί τους Dinosaurs οι οποίοι με 2 σερί τρίποντα από τους Αλεβίζο Φ. και Σιαλάκα Π. κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Dinosaurs με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Βλάχου Ι. πήραν διαφορά 3 κατοχών και κυριάρχησαν στην ρακέτα (αμυντικά και επιθετικά), συνέχισαν να έχουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και ανέβασαν το προβάδισμα σε 10 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με τους παίκτες της Frezyderm να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους, να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιθέσεις, αβίαστα λαθη και να βλέπουν το σκορ να διαμορφώνεται σε 47 – 37 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι σε πιο γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μετατρέψουν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν εύκολα καλάθια, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βασίζονται σε isos, να έχουν χαμηλά ποσοστά και να βλέπουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 61 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Frezyderm από την αρχή με πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, με εύστοχο τρίποντο του Ψαρρού Γ. μείωσαν σε 11 πόντους ενώ παράλληλα άρχισαν να τρέχουν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν περαιτέρω σε 9 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, με τους Dinosaurs να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά, τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν και άλλο αλλά παρότι είχαν καλό ρυθμό και βρήκαν τις ελεύθερες επιλογές η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 62 – 52 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Frezyderm συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, άσκησαν full press και ψαλίδισαν εκ νέου την διαφορά (έως 2 κατοχές στο τελευταίο λεπτό), αλλά και οι παίκτες των Dinosaurs διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουρμούρης Π. με 26 (2) και Μυρωνάκης Ν. με 12 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 22 (2) και Ματζουρίδης Δ. με 19 (2) πόντους αντίστοιχα.