04/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 1 40'

DNV199152063
EastMed1019131254

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  DNV και της Eastmed οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-54.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τις αμυντικές τους προσπάθειες με άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους με ζώνη ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα κρύες και αστοχούσαν στην πλειονότητα των προσπαθειών τους  και το σκορ ήταν  7-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με σερί 10 πόντων πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε προσωπική που τους βοήθησε να επιστρέψουν στον αγώνα με σερί 9 πόντων και το σκορ ήταν  24-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το σερί τους στους 14 πόντους  και παρά την προσπάθεια τους, το ημίχρονο έκλεισε σε βάρος τους  με σκορ 28-29.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες συνέχισαν να δείχνουν εξίσου απειλητικές η μια για την άλλη όντας συνεχώς κοντά που ήταν 33-35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε, με τους παίκτες της DNV να παίρνουν τα ηνία και να τα διατηρούν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου  να κλείνει με σκορ 43-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες βασίστηκαν σε υιοθέτηση γρήγορου τέμπο και στην ατομική άμυνα ώστε να διεκδικήσουν την νίκη. Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα δείχνοντας έμπρακτα τη διάθεση τους και το σκορ ήταν 51-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της DNV με σερί 7 πόντων άνοιξαν το προβάδισμα υπερ τους, καταφέρνοντας να μην δεχτούν απάντηση και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 63-54.