75 - 52

02/06/2022 20:30 Shipping League 21/22 16 40'

EastMed1220212275
DNV171116852

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της  Eastmed και της DNV οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75-52

Στην αρχή του αγώνα και οι παίκτες και από τις 2 ομάδες επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη ώστε να εξουδετερώσουν τις επιθέσεις που εκδηλώνονταν με αργό ρυθμό. Οι ομάδες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας που τους βοηθούσαν να βρίσκουν ανοικτά εύστοχα σουτ  και το σκορ ήταν 7-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί 6 πόντων πήραν ένεση σκοραρίσματος με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man ώστε να αλλάξουν τις ισορροπίες. Στη πράξη αυτό δεν λειτούργησε αφού οι παίκτες της DNV ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με 5 πόντους και το σκορ ήταν 16-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη φόρμα τους και με 3 τρίποντα και σερί πόντους πέρασαν μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-28.

Στο 3ο Δεκάλεπτο, και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και έπαιζαν ισάξια προσφέροντας μεγάλη αγωνία στο παιχνίδι και το σκορ ήταν  40-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Eastmed κατάφεραν να κάνουν ξεπέταγμα 6 αναπάντητων πόντων και παρά τη τρίποντη απάντηση, συνέχισαν να βρίσκουν σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 53-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της DNV αδυνατούσαν να εκδηλώσουν καλές επιθέσεις δείχνοντας κουρασμένοι και κάνοντας λάθη που έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να πάρουν διψήφια διαφορά και το σκορ ήταν 62-48 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι προπορευόμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και με μεγάλη όρεξη ανέβασαν τη διαφορά  με το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 75-52.