22/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 15 40'

DNV1915191467
Technava89141243

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της  DNV και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-43.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν αμυντικά με σχηματισμό ζώνης ώστε να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Στην πράξη οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποδοτικοί και ήταν πιο εύστοχοι σε σχέση με τους φιλοξενούμενους που με λάθος πάσες και αστοχία έβλεπαν να προηγούνται με 10-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι εκδήλωναν βεβιασμένες επιθέσεις που δεν τους βοήθησαν στο σκοπό τους. Οι παίκτες της DNV απαντούσαν με αιφνιδιασμούς με πάσα-σουτ και μεγάλωναν το προβάδισμα τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-8.

Στο 2o δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός που βόλεψε τους γηπεδούχους που έβρισκαν σκορ από επιθετικά ριμπάουντ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα κακά σουτ που δέχονταν. Το σκορ ήταν  27-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Technava δοκίμασαν σουτ από τη περιφέρεια βλέποντας πως ο δρόμος για την ρακέτα ήταν κλειστός. Τα σουτ τους όμως ήταν κυρίως άστοχα και οι αιφνιδιασμοί που δέχονταν τους πλήγωναν ακόμα παραπάνω με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-17

Στο 3o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια όρεξη το παιχνίδι τους. Εφάρμοσαν συστήματα οργανωμένων επιθέσεων και αμυντικά πίεζαν συνεχώς κλείνοντας τους διαδρόμους. Σαν αποτέλεσμα αυτού στο 25ο  λεπτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν με double score (46-23). Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στον αμυντικό τομέα και περιόρισαν το σκορ των αντιπάλων τους και ταυτόχρονα επιτίθονταν με καλύτερα νούμερα αλλά οριακά μείωσαν τη διαφορά.

Στο 4o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 6 μαζεμένους πόντους δείχνοντας μηδενική διάθεση για χαλάρωση το οποίο απαντήθηκε με αντίστοιχο σερί 5 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, λίγα πράγματα μπορούσαν να αλλάξουν αφού η διαφορά ήταν μεγάλη. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν νικητές στο επιμέρους σκορ με 6-7  με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους γηπεδούχους με σκορ 67-43.