Date Time Season Full Time
21/02/2019 21:45 18/19 40'

DNV141215950
Ogilvy417171654

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της DNVGL και της OGILVY, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις αλλά παράλληλα είχαν και πολλά λάθη, η DNVGL είχε καλύτερες τελικές επιλογές και το σκορ να ήταν 6 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαν ρυθμό και πήραν διαφορά 3 κατοχών, με την OGILVY να χαρακτηρίζεται από πολύ κακά ποσοστά και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 –  4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι και με παραγωγή από assist μείωσαν, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι κόλλησαν επιθετικά και το σκορ έγινε 16 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της OGILVY με επιθετικά ριμπάουντ μείωσαν σε μϊα κατοχή, το παιχνίδι ισορρόπησε αλλά οι γηπεδούχοι σταμάτησαν το run των αντιπάλων, με το το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά αλλά η DNVGL διατήρησε το προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 34 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά και 41 – 38 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο παρόλα αυτά οι παίκτες της OGILVY μπήκαν πιο δυνατά και με ένα σερί 0 – 4 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά αλλά οι αντίπαλοι τους απάντησαν με δικό τους run 5 – 0 και το σκορ έγινε 46 – 47 με 5 λεπτά για ληξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Κουσούλη Δ. πήραν και πάλι το προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49 – 51 με 1′ και με επιθετικό ριμπάουντ και 2 βολές του Διακρούση Γ. σε 49 – 53 με 40” για λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτά του αγώνα οι παίκτες της DNVGL είχαν ευκαιρίες να απειλήσουν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα η ομάδα της OGILVY να διατηρήσει διαφορά 2 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Προβατάς Α. με 12 και Καρακαίδος Χ. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Διακρούσης Γ. με 20 και Αργυράκης Γ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ζούπας