60 - 48

12/02/2024 22:00 Shipping League 23/24 12 40'

EastMed212071260
V Group713131548

Ένα σχετικό εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της EASTMED απέναντι στην ομάδα της V GROUP με το τελικό 60-48 να έρχεται πιο εύκολα από ότι δείχνει η τελική διαφορά των 12 πόντων. Η EASTMED με ρεκόρ 3-3 κυνηγάει με αξιώσεις την τετράδα της Shipping League A, με την V GROUP να ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Από το πρώτο ημίχρονο κρίθηκε ο νικητής, με την EASTMED να ξεκινάει πολύ δυνατά τον αγώνα με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 7-0 και την V GROUP να ψάχνει λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων της. Η EASTMED ανέβηκε και άλλο επιθετικά βρίσκοντας λύσεις και από την περιφέρεια με το 21-7 του δεκαλέπτου να αντικατοπτρίζει την εικόνα του.

Η V GROUP είχε 2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχε άλλα 3 στο δεύτερο, όμως δυσκολευόταν πολύ να μπει μέσα στη ρακέτα των αντιπάλων της. Η EASTMED είχε πλουραλισμό στην επίθεση της και σε ατομικό αλλά και τακτικό επίπεδο με το επιμέρους 20-13 να φέρνει τη διαφορά στο +21 (41-20).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της V GROUP να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά σε κανένα σημείο να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της EASTMED να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας, το rotation των παικτών να ανοίγει παίρνοντας τελικά μια δίκαιη νίκη.

Αντωνάκος, Κεραμάρης και Οικονομίδης κορυφαίοι για τους νικητές, ο Αγγελόπουλος με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ εκπληκτικός για τους ηττημένους, με τον Καπώνη να ακολουθεί.

Σημείωση: Λόγω τεχνικής δυσλειτουργείας δεν κατάστει δυνατό το ανέβασμα της βιντεοσκόπησης του αγώνα στο Youtube.