44 - 39

15/11/2022 20:30 Shipping League 22/23 3 40'

EastMed15713944
Tsakos Group7891539

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Eastmed και της Tsakos Group οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-39.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη ενώ οι αντίπαλοι τους με man to man ως μέσο αντιμετώπισης του γρήγορου ρυθμού του αγώνα. Οι παίκτες παρόλα αυτά εμφανίστηκαν αποδοτικές επιθετικά και κατάφεραν να μπουν δυναμικά διαμορφώνοντας    το σκορ στα 9-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι, αν και έβρισκαν ελευθέρα σουτ ήταν άστοχοι και η διαφορά σε βάρος τους μεγάλωσε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Tsakos Group, βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν την διαφορά  έστω και σε μικρό βαθμό και το σκορ ήταν 20-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι άμυνες κυριάρχησαν, και επέτρεψαν μόλις 2 πόντους να σημειωθούν,  μετατρέποντας το δεκάλεπτο αυτό σε ένα πιο συντηρητικό  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-15.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες έπαιζαν με όρεξη και με γρήγορο ρυθμό καταφέρνοντας να έχουν ισορροπημένο επιμέρους σκορ, μην αλλάζοντας το status του αγώνα και το σκορ ήταν 28-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Eastmed, βελτίωσαν την επίθεση τους και με σερί 5 πόντων, πήραν το προβάδισμα για τη συνέχεια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να επανέλθουν στον αγώνα και μείωσαν τη διαφορά τους και το σκορ ήταν 38-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν ένα σερί 13 πόντων που έφεραν το παιχνίδι στο πόντο. Οι γηπεδούχοι, με 2 μεγάλα τρίποντα κλείδωσαν τον αγώνα υπερ τους, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 44-39.