34 - 52

15/03/2022 20:00 Shipping League 21/22 14 40'

EastMed41071334
Tsakos Group1111191152

Στον Αγώνα της  14ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Eastmed και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34-52

Στην αρχή του αγώνα το παιχνίδι είχε αργό τέμπο όπου οι παίκτες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις. Αμυντικά προσπαθούσαν να τις αποκρούσουν με ζώνη για να κλείσουν τους διαδρόμους. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη που στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με 2-8. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να κερδίζουν διαφορά χάρη στα άστοχα σουτ των γηπεδούχων και στις λάθος τους πάσες του που οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς σε βάρος τους. Η περίοδο έκλεισε με σκορ 4-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ομάδες διατήρησαν τους αμυντικούς τους σχεδιασμούς. Αυτό μπλόκαρε την επιθετική δραστηριότητα των παικτών της Eastmed που έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Χαρακτηριστικά, αρκετές προσπάθειες τους κάτω από το καλάθι δεν βρήκαν το στόχο και το σκορ ήταν 8-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά και μείωσαν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 14-22.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενη ήταν η ομάδα που συνέχισε να έχει ρυθμό στο παιχνίδι της και με τη καλή της άμυνα κατάφερε για 4 λεπτά να μη δεχτεί πόντο και πέτυχε να σκοράρει έτσι 6 μαζεμένους πόντους (17-28). Στην πορεία για 3 λεπτά ακόμη οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0 και αμυντικά δέχτηκαν 3 συνεχόμενους αιφνιδιασμούς  χάρη σε ατομικό ταλέντο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πίεση σε όλο το γήπεδο το οποίο οδήγησε σε ένα επιμέρους 9-4 που έδειξε αντίδραση και έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα παρά τη διαφορά που υπήρχε ανάμεσα τους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η επιθετική δυστοκία για τους γηπεδούχους επέστρεψε με συνέπεια οι αντίπαλοι τους να ανεβάσουν τη διαφορά ξανά με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νίκη των παικτών της Tsakos Group.