22/01/2024 20:00 Commercial League A 23/24 6 40'

Team1234OTT
Easy Education1471210851
Generali12136121154

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα της GENERALI με αντίπαλο την ομάδα της EASY EDUCATION μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην παράταση. Το 51-54 ήρθε μετά από πολύ κόπο για τους φιλοξενούμενους σε ένα πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγώνα. Με κοντρολαρισμένο το ρυθμό αλλά πολύ ένταση στην άμυνα τους και οι δύο προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η αστοχία και των δύο δεν επέτρεψε σε κανέναν να ξεφύγουν στο σκορ με την EASY EDUCATION όμως να βρίσκει κάποιες λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό (8-2) και την GENERALI να κρατάει τη διαφορά χάρη στο τρίποντο του Ασημακόπουλου για το 14-12 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πιο νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά με το προβάδισμα να μην ξεπερνάει τις 2 κατοχές για καμία από τις δύο ομάδες. Το ημίχρονο έληξε με 21-25 χάρη σε ένα 0-5 σερί της GENERALI στο τέλος του.

Η άμυνα της EASY EDUCATION με τον Εμμανουήλ να αποτελεί σκιάχτρο μέσα στη ρακέτα (8 τάπες) έκανε εξαιρετική δουλειά στην αρχή της επανάληψης. Η αστοχία της από τη γραμμή των 6.75 δεν της επέτρεψε να πάρει κάποια διαφορά με το 33-31 να μας προετοιμάζει για ένα ντέρμπυ.

Με τον Σφύρη καθοριστικό αφού πέτυχε 9 πόντους με ένα μεγάλο τρίποντο η GENERALI πήρε διαφορά 5 πόντων (38-43), παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη. ½ βολές του Καραθάνου, και δύο καλάθια των Εμμανουήλ και Τζαμτζή έκαναν το 43-43 και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί μίλησε η εμπειρία και οι περισσότερες λύσεις της GENERALI. H EASY EDUCATION αρχικά διεύρυνε το σερί της σε 9-0 για το 47-43, όμως τα καλάθια του Ασημακόπουλου και το κρίσιμο καλάθι του Σφυρή έδωσαν την πολύτιμη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τον τίτλο του MVP μοιράζονται οι Σφυρής και Ασημακόπουλος, με τον Πέτση να ακολουθεί. Για 2 τάπες έχασε ο Εμμανουηλ ένα τρομερό triple double, είχε 10 πόντους, 8 μπλοκ και 16 ριμπάουντ.

Μαντζουράνης Θεοφάνης (Παίκτης Easy Education)

Ασημακόπουλος Παναγιώτης (Παίκτης Generali)