46 - 48

14/11/2023 20:30 Commercial League A 23/24 2 40'

Easy Education108151346
Tsakos Group146171148

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Easy Education και του Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά έμειναν χωρίς καλάθι για αρκετό χρόνο, με το σκορ να είναι 2-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες βρήκαν τα πατήματα τους, τα ποσοστά βελτιώθηκαν και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι γύρισαν σε άμυνα man, το τέμπο ήταν γρήγορο αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν εκ νέου και το σκορ 14-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Τζαμτζή Β. (ο οποίος σκόραρε όλους τους πόστους της ομάδας του στην περίοδο) κατάφεραν να μείνουν κοντά στο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με σκορ 18-20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή η Easy Education πήρε το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, οι δύο ομάδες ήταν πόντο πόντο και το σκορ 25-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, οι άμυνες έγιναν πιο πιεστικές, οι παίκτες βρήκαν λύσεις και από την γραμμή των 3 πότνων, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-37.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δώθηκε πραγματική μάχη από τους παίκτες και των δύο ομάδων, το τέμπο έπεσε, τα ποσοστά ήταν καλά και το σκορ 41-41 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι σκόραραν με 2 σερί τρίποντα αλλά ο Tsakos απάντησε με δικό του σερί 0-5 και το σκορ ήταν 46-48 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριολεκτικά κυριάρχησαν, οι γηπεδούχοι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο είχαν ευκαιρίες να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τζαμτζής Βασίλειος (Αρχηγός Easy Education)

Μπαλάτσος Κωνσταντίνος (Παίκτης Tsakos Group)