44 - 49

16/11/2023 21:30 Shipping League C 23/24 2 40'

Edge Maritime91215844
Sea Pioneer1014111449

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Edge Maritime και της Sea Pioneer, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ ήταν 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο του αγωνα ανέβηκε με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς αλλά παράλληλα είχαν πολλά λάθη, με τις δύο ομάδες να μένουν κοτά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 4-0 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα, τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά και το σκορ ήταν 14-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό και επιθέσεις κάτι που άρχισε να ευνοεί την Sea Pioneer η οποία πήρε μία μικρή διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 21-24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδεες εκ νέου σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και πιο καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφιορά σε 11 πόντους (με τρίποντο του Παντέλειου Π.) αλλά την Edge Maritime να απαντάει με δικό της σερί και το σκορ να είναι 28-33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run με αιχμή τον Λυμπερόπουλο Π. και με διαδοχικές άμυνες περιόρισαν σε 2 μόλις πόντους τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 36-35.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι ρόλοι αντιστράφηκαν από την αρχή με τους παίκτες της Sea Pioneer να ξεκινάνε με run 2-8, τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς καλάθι για 4′ και το σκορ ήταν 38-43 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 43-45 με 1΄για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όμως οι παίκτες της Sea Pioneer είχαν πιο καθαρό μυαλό και στις λεπτομέρειες κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Λυμπερόπουλος Παναγιώτης (Αρχηγός Edge Maritime)

Προβατάς Δημήτριος (Παίκτης Sea Pioneer)