65 - 79

07/06/2024 20:45 Commercial League D 23/24 13 40'

Ellaktor141772765
Actnet2112202679

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα της ACTNET TAX SOLUTIONS κέρδισε με 65-79 την ομάδα του ELLAKTOR στον εξ αναβολής αγώνα της δέκατης τρίτης αγωνιστικής της Commercial League D. Με τη νίκη της αυτή βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-3 και βρίσκεται πολύ κοντά στην δεύτερη θέση κρυφοκοιτάζοντας την κορυφή, με λίγες ελπίδες (πρέπει να κάνει 2 ήττες η INTRACOM στα 3 παιχνίδια που της απομένουν και το 2/2 η ACTNET. Ο ELLAKTOR με ρεκόρ 4-10 δε θα τερματίσει ψηλά στη βαθμολογία και θα έχει δύσκολο μονοπάτι στα play off.

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ACTNET με δυνατή άμυνα ζώνης και πολύ ενέργεια στην επίθεση. Με πλουραλισμό στην επίθεση (5 παίκτες σκόρερ στο πρώτο δεκάλεπτο)  και άμυνα ζώνης που έκλεινε τους χώρους στην ρακέτα πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς (5-11) με τον ELLAKTOR να προσπαθεί κυρίως με τρίποντα να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων του (14-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ELLAKTOR ανέβασε και αυτός την ένταση στην άμυνα του, κυκλοφόρησε κάπως καλύτερα την μπάλα, είχε σίγουρα ποιο ορθολογικές επιλογές και με το επιμέρους 17-12 μείωσε στο ημίχρονο στο καλάθι (31-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως κρίθηκε ο νικητής. Η ACTNET ανέβασε πολύ την ταχύτητα στην επίθεση της, έβγαλε πολλούς αιφνιδιασμούς και οι 6 διαθέσιμοι παίκτες του ELLAKTOR δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια να ακολουθήσουν το ρυθμό. Το επιμέρους 7-20 έδωσε αέρα 15 πόντων στην ACTNET (38-53) μετατρέποντας το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία. Ένα τέταρτο δεκάλεπτο πάντως που είχε τρομερό ρυθμό και φοβερή ευστοχία και από τις δύο ομάδες, έληξε με το εντυπωσιακό 27-26, η διαφορά όμως ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και η νίκη της ACTNET ήρθε εύκολα.

Ο Τάλαρος καλύτερος του αγώνα με 28 πόντους, Βάσσης, Μπόζας και Τσουλουφής ακολούθησαν σε απόδοση για τους νικητές. Ο Κωτσάκης πρώτος σκόρερ με 33 πόντους, Ντούνης και Τζιρίτης άξιοι συμπαραστάτες του για τον ELLAKTOR.