52 - 49

25/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Ellaktor1111141652
Lavipharm10229849

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της LAVIPHARM (Commercial League C) με 52-49, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup D, όπου θα συναντήσει την ομάδα της SUNLIGHT με φόντο την πρόκριση στην τετράδα!

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση επιλέγοντας άμυνες ζώνης. Το πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ισορροπία με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει (6-6 το πεντάλεπτο και 11-10 το δεκάλεπτο)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως είχαμε αλλαγή σκηνικού. Τα πρώτα λεπτά το ένας λάθος διαδεχόταν το άλλο και για τους δύο μονομάχους, όμως στα τελευταία λεπτά η LAVIPHARM με γρήγορο παιχνίδι και ευστοχία από τη γραμμή των 6.75 κατάφερε να κάνει ένα σερί και να πάει στο ημίχρονο με το εντυπωσιακό +10 (22-32).

Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκινώντας από την άμυνα. Η LAVIPHARM δεν κατάφερε να ανταποκριθεί το ίδιο καλά στην αυξανόμενη πίεση των αντιπάλων της, τα ποσοστά της έπεσαν, την ίδια στιγμή που ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ έβρισκε επιθετικές λύσεις με τον Ντούνη αλλά και με 2 τρίποντα των Ματθαίο και Τζιρίτη, με τη διαφορά να πέφτει κατά το ήμισυ (36-41).

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στην τελική του ευθεία, με την ένταση να ανεβαίνει. Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ πρέσαρε σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και έβγαλε αιφνιδιασμούς, όμως η σχετική ψυχραιμία στις βολές ήταν αυτή που τελικά τους έδωσε τη σπουδαία νίκη!

Ντούνης, Βλάχος και Ματθαίος οι καλύτεροι των νικητών. Καραχάλιος και Μπάκος ξεχώρισαν για τη LAVIPHARM.