Ellaktor vs Intracom Telecom

43 - 67

17/12/2023 21:00 Commercial League D 23/24 6 40'

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELLAKTOR και της INTRACOM TELECOM οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-67.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με γρήγορο τέμπο , η πρώτη ομάδα άρχισε με θέση ζώνης ενώ η αντίπαλος ομάδα άρχισε με man to man. Το σκορ από τα πέντε πρώτα λεπτά ήταν πολύ χαμηλό (5-8) , όμως η δεύτερη ομάδα βρήκε πιο γρήγορο ρυθμό και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της με σκορ 8-14 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της INTRACOM TELECOM άνοιξε και άλλο την <<ψαλίδα>> και κατάφερε να προηγηθεί (9-22) στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα της ELLAKTOR ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς βέβαια να μπορέσει να μειώσει την διαφορά από την INTRACOM TELECOM. (17-30).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της INTRACOM TELECOM μπήκε πάρα πολύ διαβασμένη αμυντικά και μαζί με την επιθετική της ευστοχία κατάφερε να εκτοξεύση την διαφορά στους 31 πόντους με σκορ περιόδου 26-57.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε η ομάδα της ELLAKTOR άρχισε να ανεβαίνει , σημειώσε κάποια σημαντικά καλάθια και κατάφερε έτσι να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά χωρίς να αλλάζει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα (43-67).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Κωτσάκης Ρήγας με 20 προσωπικούς του πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ματθαιος Γεωργιος με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ αντίστοιχα , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κοντώσης Νικόλαος με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ , ο Ιωαννιδης Ζησης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κύριος Δημήτρης με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ELLAKTOR να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της INTRACOM TELECOM να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.