10/02/2018 19:00 Super League B 17/18 40'

Elpen2013132268
Chronotechnica Dinosaurs1615141661

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της ELPEN (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και των DINOSAURS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλό ρυθμό και ποσοστά, επιλέγοντας σετ κυρίως επιθέσεις, αλλά η ELPEN έτρεξε σε αιφνιδιασμούς μετά τα πρώτα 2 λεπτά και βρήκε εύκολα καλάθια, με το σκορ να είναι 10 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Μποτοζή Μ. μείωσαν σε έναν πόντο, με τις δύο ομάδες να βελτιώνουν και άλλο τα ποσοστά τους και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 16 – 20 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ομαδικό και καλό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 2 – 3 κατοχών, το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και το σκορ να είναι 28 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι DINOSAURS με 2 σερί τρίποντα του Αρβανίτη Γ. μείωσαν σε 2 πόντους, με τα ποσοστά να παραμένουν πολύ καλά και από τις δύο ομάδες οι οποίες έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33 – 31.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν όμορφο και ελεύθερο μπάσκετ με καθαρές ταυτόχρονα άμυνες, πηγαίνοντας παράλληλα neck and neck χωρίς να καταφέρνουν όμως να πάρουν προβάδισμα άνω της μίας κατοχής, μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά της τελευταιας περιόδου όπου η ELPEN με πρωταγωνιστή τον Κοσκινά Γ. κατάφερε και πήρε διαφορά 3 κατοχών την οποία διατήρησε έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Μελισσάρης